Artykuł promocyjny Opublikowany przez: monika.g 2016-11-29 12:14:11
Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne
Podlasie najlepiej zwiedzać na rowerze lub, w przypadku rodzinnych wycieczek, samochodem. W wygodnych hotelach można spędzić komfortową noc, aby kolejnego dnia odkrywać atuty i tajemnice regionu. Podlasie to przede wszystkim kraina oferująca szereg atrakcji dzieciom i ich opiekunom. Jeśli ktoś szuka pomysłu na wiosenną, letnią lub jesienną rodzinną wyprawę, powinien postawić na Podlasie. Dlaczego i co niezwykłego można odkryć w tym miejscu?
Białystok, stolica województwa, to doskonały punkt wypadowy do dalszych podróży. W wygodnym hotelu Ibis Styles Białystok można zatrzymać się z całą rodziną, dziećmi i – co ważne – czworonogami. Stąd kilkunastominutowym spacerem dotrzemy do najważniejszych punktów miasta: ulicy Lipowej, ratusza czy Galerii Arsenał.
Największym powodzeniem wśród turystów cieszy się kompleksowo odrestaurowane przed kilkoma laty centrum miasta. Warto zorganizować długi spacer, zatrzymać się w klimatycznych kawiarniach, przejść przez park i dłuższą chwilę poświęcić na zwiedzanie „Wersalu Północy”, „Wersalu podlaskiego” lub – jak określają to miejsce inni – „polskiego Wersalu”. Tak okoliczni mieszkańcy i nie tylko mówią o imponującym Pałacu Branickich, rezydencji magnackiej z czasów saskich, z rozległymi pałacowymi ogrodami i stawami. Barokowe ogrody wokół pałacu należą do jednych z najpiękniejszych w Polsce. Pierwotnie, jeszcze w XVI wieku, pałac wybudowany przez właścicieli Białegostoku – ród Wiesiołowskich – pełnił funkcję zamku obronnego. Rozkwit miejsca przypada na lata 90. XVII wieku, kiedy Stefan Mikołaj Branicki przekształcił zamek w barokowy pałac. Jego syn Jan Klemens Branicki rozbudowywał rezydencję przez kolejne 50 lat. Dziś pałac jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego. Dzięki zachowanym dokumentom udało się odrestaurować efektowne ogrody i nadać im dawny kształt. Co warto zwiedzić i na co zwrócić szczególną uwagę podczas spaceru po terenie pałacowo-parkowym?
Brama Wielka – spektakularna brama wjazdowa przypominająca łuk triumfalny została zwieńczona złotym Gryfem – symbolem rodu Branickich. Podobno naszkicował ją sam August II Mocny, który zatrzymał się w pałacu w drodze powrotnej z Grodna. Szkic miał być podzięką za gościnę i uratowanie życia choremu królowi.
Pałac – chociaż pałac został niemal doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej, liczne źródła ikonograficzne pozwoliły go odbudować z należytą dokładnością. W pałacu można zobaczyć oryginalne sztukaterie, wnęki piecowe czy płyty kominkowe z herbami. W prawym skrzydle pałacu mieści się otwarte dla zwiedzających Muzeum Historii Medycyny i Farmacji.
Pałacowe ogrody – Ogród Górny i Ogród Dolny – piętrowy podział ogrodów zachował się do dziś. Część dolna to przede wszystkim tereny zielone ze sporą ilością drzew i stawami. Ogród Górny ma kształt czworoboku i styka się z budynkiem, stworzono go w stylu francuskim. Liczne klomby, fontanny, niskie żywopłoty, altany, pawilony, bulwary z pomnikami, sadzawki, posągi i promenady składają się na wyjątkowość tego miejsca. Szczególnie przyjemnie spaceruje się po ogrodach wiosną i latem, podziwiając osiem bukszpanowych parterów dywanowych, które wysypano czerwonym i białym piaskiem. W alei można podziwiać 16 kamiennych rzeźb. Aż 10 z nich przetrwało od XVIII wieku: Diana, Nimfa z orszaku Diany i Flora oraz dwie wazy ze smokami, Bachus, dwie wazy z głowami faunów oraz dwie wazy z maszkaronami. Pozostałe rzeźby to: Apollo, Adonis, Wenus, Akteon oraz dwie wazy z głowami faunów. Spacer kończy most flankowany przez sfinksy na cokołach.
Pawilon pod Orłem – imponujący pawilon zrekonstruowano w oparciu o rycinę z połowy XVIII wieku. Pawilon stanowi jedną z najbardziej charakterystycznych części ogrodu.
Białowieski Park Narodowy to punkt obowiązkowy wycieczki na Podlasie – najstarszy polski park narodowy i jedyny polski obiekt przyrodniczy znajdujący się na liście światowego dziedzictwa. Droga do Białowieży prowadzi przez gęste lasy będące własnością Puszczy Białowieskiej. Wizyta w Białowieskim Parku Narodowym to niezapomniane wrażenia dla dzieci i rodziców. Największą popularnością wśród turystów cieszy się Rezerwat Pokazowy Żubra, gdzie w warunkach bliskich naturalnym można podziwiać symbol parku – żubra oraz konie polskie typu tarpan, jelenie, sarny, łosie, dziki, wilki, rysie i żubronie. Dzieci mają okazję wziąć udział w lekcjach przyrody, poznać zwierzęta zamieszkujące puszczę oraz historię miejsca.
Obszar parku to ważny element kulturowy i historyczny na mapie województwa. Na terenie Parku Pałacowego można zobaczyć najstarszy budynek w Białowieży – drewniany dwór z 1845 roku, a także obelisk z piaskowca upamiętniający polowanie Augusta III Sasa w 1752 roku. Puszcza była dla ówczesnych władców najwspanialszym miejscem polowań.
Podlasie to miejsce przenikania się kultur, religii, obrządków. Katolicy, prawosławni, muzułmanie, Żydzi mają tu swoje świątynie, miejsca kultu i pamięci, cmentarze. Warto zwiedzić region, kładąc nacisk na poznanie różnorodnej lokalnej historii i obyczajowości. W Białowieży i Hajnówce zetkniemy się z katolicyzmem i prawosławiem. Na szczególną uwagę zasługują dwie świątynie – Sobór Świętej Trójcy, będący w stanie pomieścić aż 5 tysięcy wiernych, oraz kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie można podziwiać głosowe organy z Jedlina Zdroju.
Kruszyniany, miejscowość założona w XVI wieku, to ostoja kultury muzułmańskiej w Polsce. Obszar przekazał w ręce Tatarów król Jan III Sobieski. Miał to być dowód wdzięczności za walkę po stronie Polski przeciw Turkom. Do dziś wieś zamieszkuje wielu muzułmanów. To tu znajduje się drewniany meczet z 1717 roku – najstarsza polska świątynia tatarska. Miejsce można zwiedzać, jednak należy postępować zgodnie z kilkoma zasadami – do świątyni wchodzimy bez obuwia, zaś mężczyźni powinni odwiedzać ją w długich spodniach. W Bohnikach, wsi oddalonej nieco od Kruszynian, znajdują się dwa cmentarze muzułmańskie, czyli mizary.
Święta Góra Grabarka to serce polskiego prawosławia. Góra zasłynęła w 1710 roku, kiedy Podlasie opanowała cholera. Sen jednego ze starców nakazywał mieszkańcom wejść na szczyt, przynieść krzyże oraz obmyć się i wypić wodę ze źródła. Na pamiątkę cudownych uzdrowień postawiono w tym miejscu kaplicę, zaś pielgrzymi po dziś dzień obmywają się w pobliskim źródle i przynoszą krzyże, które umieszczają wokół świątyni. Warto odwiedzić również Cerkiew Zwiastowania, zbudowaną w stylu gotyckim i bizantyjskim, przy klasztorze męskim w Supraślu oraz imponujące Muzeum Ikon. Ci, którzy chcą dalej podążać szlakiem podlaskich świątyń, powinni wybrać się do Bielska Podlaskiego, gdzie można zwiedzać zabytkowe drewniane cerkwie.
Kiermusy są idealnym miejscem na wycieczkę z rodziną. Od Białegostoku dzieli je około 30 km. Karczma Rzym, spacery nad brzegiem Narwi, podziwianie stada żubrów w pierwszej prywatnej Ostoi Żubra, ogromny jarmark staroci i zwiedzanie Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana w Jantarowym Kasztelu to tylko część atrakcji, które czekają na turystów. Dworek nad Łąkami położony między Biebrzańskim i Narwiańskim Parkiem Narodowym to ostoja sarmatyzmu. Tu znajdziemy bohaterów Sienkiewiczowskich powieści, zjemy tradycyjne regionalne dania i zachwycimy się imponującymi widokami.
Wycieczka na Podlasie to również kulinarne doznania. Oto kilka regionalnych specjałów, których warto spróbować:
babka ziemniaczana i kiszka ziemniaczana;
kartacze;
bliny;
Żubrówka i Kiermusianka (trunki);
kutia;
ser koryciński;
kindziuk;
podsuszana wieprzowa kiełbasa – palcówka.
Najciekawsze pomysły na weekendowe wycieczki na Podlasie przygotował zespół sieci hoteli AccorHotels.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.